Rodzinny przepis na specjalne okazje. Robiony dwa razy do roku, na Wielkanoc i Boże Narodzenie. Swój niepowtarzalny aromat zawdzięcza dużej ilości majeranku, imbiru i odrobinie gałki muszkatołowej. Natomiast ugotowany seler gwarantuje, że ten rarytas świątecznego stołu będzie odpowiednio wilgotny.
Z podanych składników wychodzi spora porcja ale warto przygotować taką ilość. Takim domowym, upieczonym w małych jednorazowych foremkach pasztetem, można podzielić się z rodziną, z bliskimi znajomymi lub po prostu zamrozić na później.
Do pasztetu idealnie pasuje sos tatarski lub chrzan.
Pasztet świąteczny
Składniki
75 dag łopatki wieprzowej,
75 dag surowego boczku,
75 dag wołowiny z kością,
75 dag wątroby wieprzowej,
pasek wędzonego boczku,
4 jajka,
3 czerstwe bułki,
seler korzeniowy średniej wielkości,
5-6 suszonych grzybków,
1,5 łyżeczki soli,
1/2 łyżeczki mielonego pieprzu,
2 liście laurowy,
2 łyżki majeranku,
1 łyżeczka imbiru,
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej,
2-3 łyżki oleju do smażenia.
Przygotowanie
Grzybki umyć, namoczyć na noc.
Seler obrać, pokroić na mniejsze części.
Mięso umyć, osuszyć, pokroić w dużą kostkę. Na patelni rozgrzać ojej i zrumienić partiami mięso. Przełożyć do dużego płaskiego garnka dodając tłuszcz ze smażenia.
Zalać wrzątkiem na 2 cm poniżej linii mięsa, dodać seler, grzyby razem z wodą z moczenia i dusić pod przykryciem około 1,5 godziny. Dodać 3 czerstwe bułki i gotować jeszcze przez około 20 minut bez pokrywki, aż bułki wchłoną płyn i woda częściowo odparuje.
Mięso przestudzić, zmielić w maszynce do mielenia mięsa razem z ugotowanym selerem, bułkami i grzybkami.
Jajka umyć, oddzielić białka od żółtek. Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Liście laurowe utłuc w moździerzu i dodać razem z innymi przyprawami oraz żółtkami do mięsa. Dokładnie wyrobić na jednolita masę. Dodać pianę z białek i delikatnie wymieszać.
Pasztet przełożyć do podłużnych foremek wysmarowanych tłuszczem i wysypanych bułką tartą. Można też użyć jednorazowych foremek do pieczenia.
Piec w piekarniku nagrzanym do 180oC przez około 40 minut.
Wskazówki
Do podstawowej masy można dodać garść suszonej żurawiny lub posiekane suszone śliwki. Wtedy każda foremka pasztetu będzie miała inny smak.
Comments