Łazanki z kapustą to jedna z tradycyjnych potraw kuchni polskiej. Tak jak istnieje „1000 pomysłów, jedna Lubella”, tak każda gospodyni na jedne łazanki ma swój własny, niepowtarzalny przepis.
W mojej kuchni ta potrawa jest idealnym sposobem na wykorzystanie resztek kapusty, która zostaje po zrobieniu gołąbków. Przecież nie da się „obrać” wszystkich liści, a jedzenia nie powinno się marnować i wyrzucać.
Sparzoną kapustę, która zostaje po przygotowaniu gołąbków, szatkuję, duszę do miękkości z dodatkiem soli i pieprzu, studzę i zamrażam „na później”. Potem potrzebuję już tylko 20 minut na przygotowanie niedrogiego, pysznego obiadu i kolejne 20 minut oczekiwania aż „wyjdzie” z piekarnika.
Oczywiści nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować tą smaczną zapiekankę ze zwykłej, niemrożonej wcześniej kapusty.
Łazanki zapiekane z kapustą i pieczarkami
5-6 porcji
Składniki
50 dag białej kapusty (około 1/4 główki),
20 dag pieczarek,
20 dag wędzonego boczku,
1 średnia cebula,
1 opakowanie makaronu łazanki firmy Lubella,
15 dag żółtego sera,
1 łyżka oleju,
sól, pieprz do smaku.
Przygotowanie
Makaron ugotować al dente zgodnie z przepisem na opakowaniu.
Kapustę oczyścić z uszkodzonych liści, poszatkować, włożyć do garnka, zalać 1/4 szklanki gorącej wody, dodać ok. 1/4 łyżeczki soli. Zagotować, dusić około 20 minut do miękkości.
W tym czasie pieczarki oczyścić, pokroić w plasterki. Cebulę obrać, drobno posiekać. Boczek pokroić w kostkę, zrumienić na patelni z dodatkiem łyżki oleju. Do boczku dodać cebulę, smażyć razem przez chwilę aż cebula się zeszkli. Dodać pieczarki, świeżo zmielony pieprz i sól do smaku. Smażyć razem przez 5 minut.
Pieczarki z boczkiem i cebulą dodać do kapusty, dusić razem przez chwilę, aż płyn się zredukuje.
Kapustę wymieszać z ugotowanymi łazankami. Całość można jeszcze ewentualnie doprawić solą i pieprzem. Przełożyć do formy do zapiekania, posypać startym żółtym serem.
Zapiekać w piekarniku nagrzanym do 180oC przez 25 minut.
Comments