Kilka lat temu wyhodowałam po raz pierwszy własny zakwas na mące żytniej i zakochałam się w zapachu oraz smaku domowego chleba. Od tej pory piekę go regularnie, raz w tygodniu, 2-3 bochenki, na cały tydzień. Zawsze się udaje i nawet lekko czerstwy pod koniec tygodnia jest pyszny.
Do chleba dodaję różne ziarna i suszone owoce, np. siemię lniane, pestki słonecznika, pestki dyni, suszoną żurawinę lub suszoną śliwkę. Moim faworytem jest połączenie siemienia lnianego i suszonej śliwki.
Wypiek chleba zaczynam wieczorem od wyciągnięcia zakwasu z lodówki i doprowadzenia go do temperatury pokojowej. Zakwas przekładam do szklanej lub plastikowej miski, dodaję 100 g mąki żytniej razowej typ 2000 i 100 g letniej wody. Zakwas powinien mieć konsystencję gęstej śmietany, w razie potrzeby dolewam trochę wody. Miskę przykrywam czystą ściereczką i zostawiam na noc. Po tym czasie odmierzam potrzebną ilość aktywnego zakwasu, czyli zaczynu, a resztę przekładam do słoiczka przykrytego gazą, czekam jeszcze 24 godziny, aż zakwas przestanie pracować i chowam do lodówki na kolejny raz.
Chleb pszenno-żytni na zakwasie
Składniki
150 g aktywnego zakwasu żytniego,
250 g mąki żytniej typ 720,
250 g mąki pszennej chlebowej,
300 ml letniej wody,
1 łyżka oliwy,
1 łyżeczka brązowego cukru lub płynnego miodu,
1 łyżeczka soli,
ulubione dodatki.
Przygotowanie
Do miski przełożyć zakwas, wlać wodę, dodać oliwę, obie mąki, cukier, sól i ulubione dodatki. Wyrabiać ciasto do połączenia składników.
Formę keksówkę wyłożyć papierem do pieczenia. Zwilżonymi wodą dłońmi przełożyć klejące się ciasto do formy. Wierzch wyrównać. Przykryć czystą ściereczką. Zostawić na 3-5 godzin do wyrośnięcia w ciepłym miejscu, aż ciasto będzie lekko wystawało ponad formę. Czasem gdy chleb nie chce się ruszyć wkładam foremkę przykrytą ściereczką do piekarnika nagrzanego do 50 stopni.
Piekarnik nagrzać do 225 stopni, pieczenie góra-dół. Chleb piec przez 20 minut, potem zmniejszyć temperaturę do 200 stopni i piec przez kolejne 25 minut.
Po upieczeniu od razu wyciągnąć z formy, oderwać papier i studzić na kratce.
Kuba napisał
Dziękuję za przepis, chlebek wyszedł pyszny! Teraz trochę poeksperymentuję z dodatkami:)
Tadeusz napisał
Zrobiłem zgodnie z przepisem, ale ciasto wyszło bardzo gęste (twarde) – niemniej takie włożyłem do keksowki…
Czekam czy będzie rosło…
Maciej napisał
Hej. Czy mogę użyć mąki żytniej 2000 i mąki pszennej 750 do tego przepisu ? Pozdrawiam.
mal69_kla napisał
Jeśli będzie na żytniej 2000 to chleb wyjdzie bardziej „zbity”