Dla wszystkich wielbicieli pierogów, tradycyjny specjał polskiej kuchni w nowej, jesiennej odsłonie. Farsz do pierogów to połączenie ugotowanej i zmielonej kaszy pęczak, kurek podsmażonych z cebulką i aromatycznego koperku.
Warto sięgnąć po ten przepis gdy w sezonie grzybowym możemy pójść do lasu i nazbierać tych pysznych grzybów albo możemy po prostu kupić je w sklepie 🙂
Pierogi kaszą pęczak i kurkami
ok. 40-45 szt.
Składniki
Nadzienie
1 szklanka kaszy pęczak,
20 dag kurek,
1 cebula,
2 łyżki posiekanego koperku,
2 łyżki oleju,
sól, pieprz do smaku.
Ciasto
35 dag mąki (np. wrocławska, poznańska),
1 jajko,
1/4 łyżeczki soli,
ok. 1/8 l wody (pół szklanki).
Przygotowanie
Kaszę opłukać na sitku pod bieżącą wodą. W niedużym garnku zagotować 2 szklanki wody, dodać 1/4 łyżeczki soli. Do gotującej się wody dodać kaszę i gotować pod przykryciem na niewielkim ogniu przez około 20 minut. Garnek z kaszą zawinąć w ręcznik i schować pod kołdrę (lub inne cieplutkie miejsce) na około 1 godzinę aby kasza doszła i wchłonęła całą wodę. Ugotowaną kaszę ostudzić.
Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę. Kurki oczyścić, opłukać, pokroić na nieduże kawałki. Na patelni rozgrzać olej, zeszklić cebulę, dodać kurki. Całość smażyć przez około 5 minut na średnim ogniu. Pod koniec doprawić solą i pieprzem, ostudzić.
Przestudzoną kaszę zmielić w maszynce do mięsa, dodać podsmażone kurki i koperek. Nadzienie do pierogów dokładnie wymieszać. Można je jeszcze ewentualnie doprawić solą i pieprzem.
Mąkę przesiać na stolnicę. Pośrodku zrobić wgłębienie i wbić do niego jajko. Widelcem rozmieszać jajko i powoli wlewać wodę. Składniki mieszać zagarniając mąkę z brzegów wgłębienia do środka, aż uzyskamy gęstą papkę. Na koniec zagnieść rękami elastyczne ciasto. Uformować kulę, przełożyć do miski, przykryć pokrywką lub ściereczką i dać mu odpocząć przez 10-15 minut.
Ciasto rozwałkować porcjami dość cienko na podsypanej mąką stolnicy lub blacie kuchennym, wykroić szklanką lub specjalną foremką krążki o średnicy ok. 5-6 cm.
Na środek krążka nałożyć łyżeczką nadzienie, złożyć na pół i zlepić brzegi uważając aby nadzienie nie dostało się między brzegi. Przygotowane pierogi ułożyć na desce podsypanej mąką i przykryć ściereczką żeby nie obeschły.
W dużym garnku zagotować wodę, osolić. Pierogi wkładać partiami do wrzącej wody, zamieszać, przykryć. Gdy wypłyną, gotować bez przykrycia przez 3-4 minut. Wybrać łyżką cedzakową na durszlak aby odsączyć z nadmiaru wody.
Pierogi podawać z wody lub podsmażyć przed podaniem lekko rumieniąc.
Comments