Dlaczego codzienny? Bo w przeciwieństwie do żurku podawanego na Wielkanoc jest gęsty, pełen ziemniaków i innych warzyw oraz kiełbasy. Przygotowany na własnym zakwasie, pachnie czosnkiem i majerankiem, a pikanterii dodaje mu tarty chrzan. Ta wersja to forma jednogarnkowego, sycącego obiadu dla całej mojej rodziny, a wielkanocny to tylko wstęp do świątecznego śniadania.
Przygotowując tą zupę stosuję pewien trick, zgodnie z zasadą mojej babci, że w kuchni nic nie może się zmarnować. Twarde skórki lub kawałki z chrząstkami z wędzonego boczku lub wędzonej słoniny odcinam. Jeśli nie zużywam ich od razu, to mrożę je i wykorzystuję potem do poprawienia smaku różnych zup np. krupniku, barszczu ukraińskiego, kartoflanki lub zwykłej ogórkowej czy żurku.
Żurek codzienny
Składniki
3-4 sztuki surowej białej kiełbasy,
porcja gotowej włoszczyzny,
3-4 średniej wielkości ziemniaki,
2 suszone grzybki,
1 cebula,
1,5 litra wody,
0,5 litra zakwasu na żurek,
2 liście laurowe,
4 ziarna ziela angielskiego,
4 ziarna pieprzu,
2 ząbki czosnku,
2 łyżeczki chrzanu,
2 łyżki suszonego majeranku,
1/2 łyżeczki soli,
ewentualnie dla smaku skórka z wędzonego boczku.
Przygotowanie
Białą kiełbasę, suszone grzybki i skórki z boczku zalać wodą i zagotować. Gotować pod przykryciem na małym ogniu przez 25 minut.
W tym czasie obrać marchew, pietruszkę, seler, cebulę i ziemniaki oraz czosnek. Seler i pietruszkę zetrzeć na dużych oczkach, ziemniaki pokroić w niedużą kostkę, marchewkę w talarki.
Z wywaru wyciągnąć kiełbasę, grzybki i resztki boczku. Dodać przygotowane warzywa, liście laurowe, ziele angielskie, pieprz i sól. Gotować, aż ziemniaki będą miękkie przez około 20 minut.
Cebulę obrać, pokroić w kostkę. Na patelni rozgrzać olej i zrumienić na nim cebulę, dodać pod koniec gotowania do zupy.
Dodać zakwas. Zagotować. Doprawić majerankiem, przeciśniętym przez praskę czosnkiem i majerankiem. Ewentualnie dosolić.
Kiełbasę pokroić w talarki i dodać do zupy.
Wskazówki
Do przygotowania zupy można użyć zakwasu ze sklepu. Ja wlewam go trochę mniej niż takiego zrobionego samodzielnie, około 3/4 butelki.
[…] Żurek to jedna z najstarszych znanych zup, prosta i prawdziwie polska potrawa. Żur śląski, mazowiecki, lubelski, barszcz biały, staropolski, świąteczny czy taki na co dzień nie będą miały sobie równych, jeśli ugotuje się je na samodzielnie przygotowanym zakwasie. […]